Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Opustil nás MARIÁN LABUDA, výrazná herecká osobnosť

Článok zaradený dňa: 5. 1. 2018 / Izabela Pažítková
Opustil nás MARIÁN LABUDA, výrazná herecká osobnosť

Vedenie Slovenského národného divadla (SND) prijalo s hlbokým  zármutkom správu o skone jednej z najvýraznejších postáv slovenského herectva, kultúry a umenia, dlhoročného popredného člena Činohry SND Mariána Labudu.

Marián Labuda sa narodil 28. októbra 1944 v Hontianskych Nemciach, zomrel v Bratislave v piatok 5. januára 2018 vo veku 73 rokov.

Marián Labuda absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v roku 1965. Už počas štúdia hosťoval v SND, kde nastúpil hneď po skončení VŠMU a členom činohry bol v rokoch 1965 -1968.  Následne spoluzakladal Divadlo na Korze, kde pôsobil v rokoch 1968 -1971, aby sa vzápätí stal až do roku 1989 členom činohry Novej scény v Bratislave. 1. januára 1990 sa Marián Labuda opäť vrátil do Činohry SND.
 
„Chcel by som hrať tak, aby sa ľudia držali stoličiek od strachu, ale súčasne aj preto, aby nepopadali od smiechu“, povedal v jednom z rozhovorov. Tieto predsavzatia napĺňal Marián Labuda vrchovato. Bol vtipným a duchaplným komikom, vlastné mu boli  postavy tragikomické, exceloval vo veľkých dramatickým úlohách. Účinkoval v mnohých českých a slovenských divadlách.
 
V posledných rokoch stvárnil v SND výrazné postavy v Schillerovej hre Úklady a láska (2007), Čechovových Troch sestrách (2008),  v hre Václava Havla Odchádzanie (2008), Brechtovej hre Matka Guráž a jej deti (2009), bol jedným zo Zlatých chlapcov v rovnomennej hre amerického dramatika Neila Simona (2010), vynikol ako Hamm v absurdnej dráme Samuela Beckett Koniec hry (2011, či v Aristofanovych Oblakoch (2012). Hoci hovorieval, že na smutný pohľad je špecialista, naposledy sme ho mohli v SND vídať v klasických komédiách Carla Godoniho Vejár (2010) alebo Nestroyvom Pánovi Mimo. Poslednýkrát stál na doskách SND práve na derniére tejto hry 25. apríla 2017.

Marián Labuda patril medzi najobsadzovanejších hercov. Za desiatky  postáv v divadle, vo filmoch, v televíznych inscenáciách, či v dabingu si prevzal mnoho ocenení: Českého leva (1996) za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Martina Šulíka Záhrada, prémiu Literárneho fondu za mimoriadny umelecký výkon v hre Yasminy Rezy Kumšt (1999),  za mimoriadny prínos v rozvoji slovenského umenia získal v roku Cenu ministra kultúry SR (2004). Bol držiteľom štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry (2005). V tom istom roku získal Cenu za najlepší mužský herecký výkon v ankete divadelných kritikov Dosky 2005 v hre Tiso. V roku 2007 mu na festivale Artfilm udelili ocenenie Hercova misia a na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach pripevnil bronzovú plaketu so svojim menom. V roku 2009 získal výročnú cenu Literárneho fondu za celoživotné dielo.

V Mariánovi Labudovi stráca slovenská kultúra nielen výnimočného umelca, ale aj občana známeho svojou otvorenosťou a principiálnymi postojmi „keď sa za niečo bijete, dávate najavo, že vám na tom záleží“, hovorieval.
 
Česť jeho pamiatke!
 

Posledná rozlúčka s pánom Mariánom Labudom bude v piatok 12. januára 2018 o 11.00 hod. v Sále činohry v novej budove SND na Pribinovej ulici 17 v Bratislave.

 
Zdieľaj: Facebook

Súbor PDFparte Stiahnuť (PDF, 972,8 kB)