Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Opustil nás bývalý, popredný sólista Opery SND Pavol Mauréry

Článok zaradený dňa: 15. 12. 2017 / Izabela Pažítková
Opustil nás bývalý, popredný sólista Opery SND Pavol Mauréry
Vedenie Slovenského národného divadla prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí dlhoročného popredného sólistu Opery SND pána Pavla Mauréryho.

Pavol Mauréry sa narodil 21. mája 1935 v Prešove, zomrel dnes, v piatok 15. decembra 2017 v Bratislave. Pôsobil v Československom rozhlase, Slovenskej filharmónii ako člen Slovenského filharmonického zboru, bol sólistom Vojenského umeleckého súboru, členom spevohry Novej scény, sólistom opery Štátneho divadla v Košiciach, sólistom v Mestskom divadle v nemeckom Erfurte a od roku 1978 do roku 1999 sólistom Opery SND. Aj neskôr účinkoval v niektorých inscenáciách – Verdiho opere Luisa Miller, či v operete  Johanna Straussa Noc v Benátkach.

Pavol Mauréry predstavoval v kontexte súčasného operného umenia výnimočný zjav. Vďaka dĺžke svojej kariéry i mimoriadnemu talentu naštudoval široký a rozmanitý repertoár. Pútal svojím vzácnym zmyslom pre štýlové zvládnutie barytónových úloh najmä v talianskom repertoári, schopnosťou autentickej verdiovskej interpretácie, dôkladnou znalosťou ich interpretačnej tradície, úctou k nej, rovnako aj štýlovým prejavom s bohatým vokálnym výrazom a citovým prežitím. „Majster spievania mezza voce a vzorovej kantilény, s prejavom ušľachtilým, vzácne kultivovaným, s bohatou citovou zaangažovanosťou a prepojením medzi dynamikou a vokálnym výrazom na jednej a zmyslom spievaného textu na druhej strane, muzikálne tvárny,“ vyberáme z názorov odbornej kritiky.

„Hral hlasom... Pavol Mauréry je nesmierne poctivým divadelníkom, kritickým i sebakritickým, náročným voči druhým i sebe. Hoci v povedomí publika je zafixovaný ako interpret serióznych charakterov, prekvapujúco blízky mu je aj zmysel pre humor,“
hodnotil ďalší z recenzentov.
Milovníkom opery určite ostali v pamäti mnohé z kreácií v podaní Pavla Mauréryho – Rigoletto, Georges Germont, Schaunard, Rodrigo, Belcore, Nabucco, ktorého v pamätnej inscenácii spieval vyše dvestokrát, Enrico, Don Giovanni, nezabudnuteľný Simon Boccanegra, ale aj Figaro, Escamillo, Barón Scarpia, Jago, Amonasro, vyberáme len niekoľko postáv z bohatej palety.

 „Opera je moja láska... Od osemnástich sa živím spevom. Chcel som vždy dosiahnuť maximum. Mal som skvelý príklad v otcovi, lesnom inžinierovi, ktorého si ľudia vážili, lebo bol „fachman“... Našťastie ma nezaškatuľkovali a tak som mohlo byť úlisným Jagom v Otellovi aj nonšalantným Frankom v Netopierovi,“
povedal Pavol Mauréry v jednom z rozhovorov.

„Pán Pavol Mauréry bol dlhoročnou neodmysliteľnou, nepostrádateľnou súčasťou a významným sólistom Opery SND, predstaviteľom slovenského operného interpretačného umenia...Hosťoval na mnohých domácich i zahraničných operných scénach, koncertných pódiách. Svojím prístupom k povolaniu operného speváka, pokorou, láskou a oddanosťou k svojej profesii, umeleckým majstrovstvom, vysokou profesionalitou, disciplinovanosťou a zodpovednosťou, vysokou náročnosťou voči sebe, bol príkladom pre mladšie generácie operných sólistov,“
vyzdvihol majstrovstvo umelca generálny riaditeľ SND Marián Chudovský

Česť jeho pamiatke!

Posledná rozlúčka s pánom Pavlom Maurérym bude v piatok 22. decembra 2017 o 11.00 hod. v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave a o 15.15 hod. v bratislavskom krematóriu.       
 
Zdieľaj: Facebook

Súbor PDFparte Stiahnuť (PDF, 927,8 kB)