Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Pavol Weiss: Zo života ľudstva

Zo života ľudstva
Epizódy, ktoré sa odohrajú v blízkej budúcnosti. Pôvodná slovenská hra

štvrtok 15. február 2018 - 19:00, Zrušené, nová budova, Štúdioutorok 6. marec 2018 - 19:00 detail Cenník
   

Premiéra: 5. a 6. novembra 2016 v Štúdiu SND

Réžia: Dino Mustafić
Dramaturgia: Peter Kováč
Scéna: Dragutin Broz
Kostýmy: Marija Havran
Hudba: Assen Avramov
Choreografia: Stanislava Vlčeková
Andrej (25-ročný): Richard Autner
Monika (18-ročná): Monika Potokárová
Fischer, podnikateľ (50-ročný): Richard Stanke
Viera, Fischerova manželka (44-ročná): Diana Mórová
Matka, matka Moniky (okolo 40): Jana Oľhová
Dodo (19-ročný): Matej Marušin, ako hosť
MUDr. Milly, Ondrov otec (55-ročný): Štefan Bučko, Ľubomír Paulovič
Lajo, Róm (približne 55-60 ročný): Branislav Bystriansky
Agáta (35-ročná): Danka Svetlíková, poslucháčka VŠMU
Vojaci, demonštranti, policajti, občania: Tomáš Stopa, ako hosť, Adam Jančina, ako hosť, Tomáš Magát, poslucháč VŠMU, Šimon Kopunec, poslucháč VŠMU, Jakub Kuka, poslucháč VŠMU
Hráčka na elektronické violončelo: Magdaléna Izakovičová, ako hosť

Hlavnými hrdinami pôvodnej slovenskej hry sú dvaja mladí muži, ktorí sú si na začiatku veľmi podobní – obaja rebelujú proti spoločenskej realite. Jeden sprejuje na steny heslá „Preč s kapitalizmom!“, druhý železnou tyčou rozbíja okná luxusných áut. Z jedného sa v priebehu hry stane neonacista, z druhého, intelektuálneho ľavičiara, v podstate bezcitný mamonár. Mladých mužov – ako inak – spája žena, krásna a čistá, či skôr po čistote v špinavom svete túžiaca Monika, ktorá tvrdo, príliš tvrdo narazí na realitu a sklame sa nielen v obidvoch mužoch, ale krok za krokom prichádza o všetky ideály. V hre vystupujú aj rodičia, generácia, ktorá „za všetko môže“ a nie je to lichotivý obraz. Manželstvá bez lásky, sex za peniaze, alkoholizmus, zúfalstvo chudobných i bohatých, absencia citu medzi rodičmi i deťmi, zároveň však trýznivá túžba nájsť nejaký zmysel. Podtitul hry tvrdí, že epizódy, ktoré uvidíte, sa odohrajú v blízkej budúcnosti. Je to teda dystopia, akási antiutópia, autorská fikcia, hoci už dnes vnímame, že javy, o ktorých hovorí, nie sú, žiaľ, vecou budúcnosti, ktorú by sme ešte mohli prípadne zmeniť. Veď priepasť medzi sociálnymi vrstvami sa skutočne hrozivo zväčšuje, hranice medzi nimi sú čoraz nepriechodnejšie, nebezpečenstvo radikalizácie a extrémizmu čoraz reálnejšie, a takýto spoločenský vývoj zákonite prináša so sebou aj obete.

Dystopia je žáner, ktorý autor píše v rozpore so svojím vlastným hodnotovým systémom, je to obraz sveta, o ktorom je presvedčený, že by mal vyzerať a fungovať inak. Dôvodom, pre ktorý sa dystopie píšu, je snaha varovať spoločnosť. Inscenácia je súčasťou projektu, v rámci ktorého pozývame renomovaného zahraničného režiséra, aby v svetovej premiére uviedol slovenskú novinku. Hru Zo života ľudstva bude u nás režírovať bosniansky režisér Dino Mustafić.

Inscenácia obsahuje expresívne výrazy a scény, nie je vhodná pre deti do 15 rokov.

Zmena premiérového programu vyhradená.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s prestávkou